« No, Mr. Bush, nothing 'hidden' about this robbery | Main | On to Carlinville »

April 27, 2006

The full list of elected electors...

This entry includes a list of the 396 people elected as Democrat precinct committeepeople in the 17th Congressional District in the March 21 primary election, arranged alphabetically by county.

In the selection of a nominee to replace Lane Evans on the Democrat ballot in the general election, each of these 396 will cast a number of ballots equal to the Democrat turnout in their precinct March 21.

The district has 721 precincts, but only 396 were filled in the primary election. The remaining 325 are vacant unless the party chairman in their county has since appointed someone to fill the position.

The list was supplied by 17th District Committeeman Don Johnston. It does not include any appointed committeepeople.

Mr. Johnston contends state election law provides that only elected committeepeople get to vote on Evans' replacement; others suggest that those appointed after the the election also are entitled to vote.

Telephone numbers have been included when available. The precinct names have been included in most cases; they're missing for Knox County, an appear as computer numbers for Macon and Christian counties.

Following the list are links to stories about each candidate that appeared in the D/A after editorial board sessions conducted over the past two weeks.

PRECINCT COMMITTEEPEOPLE ELECTED MARCH 21

Adams County

Elgar "Skip" Schmelzle, 3613 N 90th St Fowler 62338 Ellington 1

Richard Obert, 2215 Cannonball Rd Quincy 62305 Ellington 3

Richard Howell, 332 E 1150th St Payson 62360 Fall Creek 1

Jeff Jansen, 6022 Bitter Rd Quincy 62305 Melrose 1

Kathleen Altgilbers, 1901 S Sheridan Dr Quincy 62305 Melrose 3

Jack O'Hara, 3328 Dee Dr Quincy 62305 1 Melrose 4

William "Bill" Cole Jr., 2006 Riverside Terrace Quincy Quincy 1

Virgil Goehl, 401 Gardner Park Dr Quincy 62301 Quincy 2

Terry Sanders, 1300 Locust St Quincy 62301 Quincy 4

Terry Grussenmeyer, 1230 N 4th St Quincy 62301 Quincy 5

Connie Sparks, 327 Elm St Quincy 62301-2300 1 Quincy 7

Gerald Gramke, 1718 1/2 Cherry St Quincy 62301 Quincy 9

Randy Reis, 2005 Spruce St Quincy 62301 Quincy 10

Mary Lou Duesterhaus, 1110 N 10th St Quincy 62301 Quincy 11

Kraig Niewohner, 720 1/2 N 12th St Quincy 62301 Quincy 12

Mike Beebe, 3227 Crestview Dr Quincy 62301 Quincy 15

Steve Schrage, 1016 N 24th St Quincy 62301 Quincy 16

Joe Hagstrom, 908 Pawn Ave Quincy 62305 Quincy 18

Verne Hagstrom, 225 Park Plz Quincy 62301 Quincy 19

Jane Lynn Cameron, 2063 Vermont St Quincy 62301 Quincy 22

Charles Scholz, 2127 Aldo Blvd Quincy 62301 Quincy 23

Charles Scholz, 411 S 24th St Quincy 62301 Quincy 24

Rick Emery, 314 Glendale Ct Quincy 62301 Quincy 25

Allan Witte, 2311 Madison St Quincy 62301 1 Quincy 26

Josephine Affre, 823 S 36th St Quincy 62301 Quincy 27

Carmencita Marshaus, 4701 Harrison St Quincy 62305 Quincy 28

Rodney Beebe, 2105 Van Buren St Quincy 62301 Quincy 29

Donald "Pete" Holtschlag, 1430 Curtis Creek Rd Quincy 62301 Quincy 30

Scott Baird, 3130 Fox Run E Quincy 62301 Quincy 31

Leonard Straub, 1811 S 24th St Quincy 62301 Quincy 33

Karen Spring, 2114 N Wilmar Dr Quincy 62301 Quincy 34

Todd Duesterhaus, 801 S 14th St Quincy 62301 Quincy 35

Brandon Brassfield, 1617 Ohio St Quincy 62301 Quincy 36

Albert Jansen, 733 N Hilltop Dr Quincy 62305 Quincy 37

Richie Reis, 1000 Saint Charles Dr Quincy 62305 Quincy 38

Alex Carper, 1825 Golden Grv Quincy 62305 Quincy 39

Charles Angell, 328 S 12th St Quincy 62301 Quincy 43

Mary Miller, 1009 Payson Ave Quincy 62301 Quincy 44

Keith Niewohner, 1020 S 5th St Quincy 62301 Quincy 45

Nick Peters, 925 Adams St Quincy 62301 Quincy 46

Calhoun County

Dorwin Looper Jr., RR1 Box 3A Kampsville 62053 618/653-4643 Crater

Michael Vazis, RR 1 Box 129 Hamburg 62045-9703 618/232-1171 Hamburg

"Paul "Snow" Herkert, 602 Pulliam St Hardin 62047-9629 618/576-8072 Hardin

Wanda Tepen, RR 1 Box 185 Batchtown 62006-9723 618/576-2666 Gilead

Keith Klocke, 1 Hanna St Batchtown 62006 618/396-2570 Richwoods

Eric Held, PO Box 111 Brussels 62013-0111 618/883-2314 Point

Christian County

David Reed, 511 W Illinois St., Assumption 62510, 217/226-4321 010001

Laura Wilkinson 212 Webster St., Palmer 62556 217/526-3328 020001

Joseph Marley, 192 N 1250 East Rd., Nokomis 62075 217/563-7068 040001

James Diss, 1422 Mary Elizabeth Dr., Taylorville 62568 217/824-3114 050001

Martha Zimmerman, 146 N 100 East Rd Harvel 62538-4513 217/526-3554 06001

Bruce Barry, 3603 E Lake Shore Dr Taylorville 62568-8942 217/824-2489 07001

Ben Curtain, 1758 E 1685 North Rd Taylorville 62568-7656 217/325-3275 08001

Fayette County

Ben Davidson, RR 1 Box 24A Bingham 62011-9711 618/423-9261 Hurricane 1

Tommy Moreland, RR 2 Box 297 Ramsey 62080-9229 618/423-2898 South Hurricane 1

Brent Thull, RR 1 Box 320 Ramsey 62080-9409 618/423-2682 Ramsey 1

James Bolyard, RR 2 Box 76 Ramsey 62080-9329 618/423-2760 Ramsey 2

Fulton County

Donald Zessin, 175 N Elmwood Rd., Farmington 61531, Farmington 1

Sandy Monarl, 718 S Main St., Farmington 61531 Farmington 2

Ron Zessin, 488 E Fort St., Farmington 61531 Farmington 5

Tim Schmidgall, 407 W Fulton St., Farmington 61531 Farmington 6

Paul Dillefeld, 898 E Elm St., Canton 61520 Canton 3

Rick Shaw, 1044 W Hickory St., Canton 61520 Canton 5

John McCarthy, 405 W Elm St., Canton 61520 Canton 6

Betty Smith, 254 W Locust St., Canton 61520 Canton 7

Netia Viano, PO Box 51, Norris 61553 Canton 9

Charles "Duke" Taylor, 1275 Sunview Dr., Canton 61520 Canton 15

Michael Smith, 1148 N 1st Ave., Canton 61520 Canton 16

Donald Gorsage, 25795 N Venovich Rd., Canton 61520 Orion 1

Glen Manuel, PO Box 1, Smithfield 61477 Cass 1

Glen Hamm, 313 Central Ave., St David 61563 Buckheart 2

Clint Sours, 932 S Adams St., Lewistown 61542 Lewistown 3

Robert Havens, 827 N Illinois St., Lewistown 61542 Lewistown 6

Monte Graham, 6410 N Marbletown Rd Havana 62644 Isabel 1

Greene County

Matthew Goetten, RR3 Box 200 Carrollton 62016 Bluffdale

Guy Kinser, Jr., RR1 Box 388 Greenfield 62044 Rubicon

Hancock County

Tom Wilson, PO Box 325 Nauvoo 62354-0325 Nauvoo

Carl McEntee, 1355 North County Rd 2600 Niota 62358 Pontoosuc

Jerry McGaw, PO Box 501 Dallas City 62330-0501 Dallas City

Valeri Dittmer, 2225 East County Rd 1200 Carthage 62321 Pilot Grove

Kerry Asbridge, PO Box 388 Hamilton 62341-0388 Montebello 2

Luke Hackett, 50 S 16th St Hamilton 62341-1748 Montebello 4

Holly Wilde, 1799 North County Rd 1540 Carthage 62321 Prairie

Jack Mapes, 245 N Marion St Carthage 62321-1036 Carthage 1

Heidi Carlisle, 1116 Main St Carthage 62321-1548 Carthage 2

Bill Rasmussen, 411 Main St Carthage 62321-1336 Carthage 3

Tom Hartzell, 742 S Washington St Carthage 62321-1657 Carthage 4

Dwight Martin, 1083 Mill St Warsaw 62379-1709 Warsaw 3

Tommy Thompson, 721 North County Rd 3050 Plymouth 62367 St. Marys

Bill Hamrick, PO Box 193 Augusta 62311-0193 Augusta

Henderson County

William Gullberg, PO Box 205 Stronghurst 61480-0205 309/924-1684 Media

Tony Patlan, 303 S Church St Biggsville 61418-9119 309/627-2212 Biggsville

Dixie Bigger, RR BOX Box 302 Biggsville 61418 309/627-2387 Rozetta

Wanda Fillman, PO Box 127 Oquawka 61469-0127 309/867-2671 Oquawka 1

Jay Henshaw, PO Box 1035 Oquawka 61469-1035 309/867-5812 Oquawka 2

Richard Bigger, PO Box 195 Gladstone 61437-0195 309/627-2055 Gladstone 1

Larry Thompson, RR 1 Box 172 Gladstone 61437-9739 309/873-2274 Gladstone 2

Steve Haynes, PO Box 393 Stronghurst 61480-0393 309/221-6767 Stronghurst

Henry County

Laverne Carlson, 17 Lake Lynnwood. Lynn Center, 61262, Lynn.

David Debaillie, 20223 E 200th St., Coal Valley, 61240, Colona.

James Findley, 701 McKinley Ave., Kewanee, 61443, Kewanee 11.

David Guzzardo, 216 W. Central Blvd., PO Box 242, Kewanee, 61443, Kewanee 4.

Doug Hormann, 219 SW 7th St., Galva, 61434, Galva.

Merlin Johnson, 7607 N. 300th Ave., Woodhull, 61490, Clover.

Tom Malmen, 11008 E. 750th St., Lynn Center, 61265, Andover.

Arlene Pacquer, 633 Shadycrest Dr., Kewanee, 61443, Wethersfield 1.

John Sovanski, 25273 N. 970 Ave., Kewanee, 61443, Kewanee 2.

Jerry Thompson, 601 Dewey Ave., Kewanee, 61443, Wethersfield 4

Jersey County

Wilfred Goetten, 17930 St Hwy 16 Fieldon 62031 English

"Richard "Dick" Brown, PO Box 488 Grafton 62037-0488 Quarry 1

Gary Conrad, 13962 Springfield St Grafton 62037-2191 Quarry 2

Thomas Taul, 25128 Gunterman Rd Fieldon 62037 Richwood

Charlie Galore, 18258 Coon Creek Rd Fieldon 62031-1305 Rosedale

Knox County

Louisa Buck, 1086 N Seminary St Galesburg 61401-2856 309 343-0378

Gregory Dewitt, 511 Rio St Galesburg 61401-3820 309 343-2767

Paula Monzo, Galesburg 61401 309 343-0787 108

Janet Occhi, 1072 Grand Ave Galesburg 61401-5130 309 343-9307

Norm Winick, 520 S Whitesboro St Galesburg 61401-5262 309 343-5200

Dale Parsons, 255 W Tompkins St Galesburg 61401-4472 309 343-0988

Vivian Peck, 2356 Carol Dr Galesburg 61401-5603 309 342-1620

Michele Henry, 190 M Chambers St Galesburg 61401 309 342-5266

Lyle Johnson, 624 N Cherry St Galesburg 61401-2731 309 342-4107

Berthe (Bee) Swartz, 2097 W Losey St Galesburg 61401-3274 309 343-3601

Robin Davis, 272 Bandy Ave Galesburg 61401-3214 309 342-7129

Caroline Porter, 3093 Whitehaven Cir Galesburg 61401-8688 309 342-2009

Danny England, 691 Knox Rd N # 12 Gilson 61436-9591 309 876-2469 HAW CREEK

Macon County

John Trusner Jr., 1345 Country Ln Mt Zion 62549-1330 217/864-5537 110002

Sally Dennis, 7562 Bonnie Rd Dalton City 61925-8634 217/864-2792 110004

Faith Vaught, 534 Debbie Dr Niantic 62551-9741 217/668-7644 120001

Bruan Smith, 3569 Redlich Dr Decatur 62521-4924 217/425-9536 080003

William Sarver, 1804 S Country Club Rd Decatur 62521-4462 080004

Robert Parrill, 2120 S Richmond Rd Decatur 62521-4868 080006

Michael Reynolds, 1395 S 37th St Decatur 62521-4311 217/429-4687080007

R. C. Smith, 3494 E Fulton Ave Decatur 62521-4548 217/429-0034 080008

Dale Workman, 5461 Ricky Dr Decatur 62521-9731 080009

Lloyd Holman, 2015 N Evandale Dr Decatur 62526-3432 217/423-0210 010041

Jeffrey Davidson, 877 E Lake Shore Dr Apt 3B Decatur 62521-3378 217/429-1686 010042

Paul Gietl, 350 S Meridian St Decatur 62522-8843 217/963-2624 050001

Maurice Doyle, 5205 W Main St Decatur 62522-1067 217/963-2415 050002

Jerry Potts, 1561 E Walnut St Decatur 62526-5062 217/429-3196 010026

Gary Minich, 2444 N Main St Decatur 62526-4366 217/875-0779 010028

Michael Carrigan, 3915 E Park Ln Decatur 62521-1739 217/428-1676 010036

Robert Brilley Ii, 464 Woodside Trl Apt A5 Decatur 62521-2355 217/421-8456010038

James Taylor, 2641 S Franklin Street Rd Decatur 62521-5329 217/428-5408 010039

Theirld Mendenall, 1152 E Rogers Ave Decatur 62521-3568 010013

Kevin Meachum, 1138 Cornell Dr Decatur 62522-9769 217/428-2475 010014

Mary Brown, 26 5th Dr Decatur 62521-5214 217/422-4083 010016

Bruce Owen, 2141 E Dickinson Ave Decatur 62521-3228 010017

Mildred Taylor, 700 W King St Decatur 62522-1622 217/425-2656 010018

Ronnie Ballard, 1221 E Walnut St Decatur 62526-4969 217/428-8586 010020

Ted Wakeland, 1118 Linden Ct Decatur 62522-1332 010022

Bobbie Mann, 1582 N Main St Decatur 62526-4461 217/429-9839 010023

Annie Williams, 587 S Martin Luther King Jr Dr Decatur 62521-2622 217/423-8673 010001

Dana Miller, 1014 E Cantrell St Decatur 62521-3404 217/428-2982 010003

Gary Brennan, 1422 E Prairie St Decatur 62521-2051 217/422-3791 010004

Charles Skibbens, 105 N Summit Ave Decatur 62522-1921 217/428-6437 010005

Danny Vest, 1739 E Johns Ave Decatur 62521-3040 217/428-3645 010007

Joe McGlaughlin, 1372 W Sunset Ave Decatur 62522-2724 217/423-5185 010008

Lucinda Murphy, 715 S Monroe St Decatur 62522-3227 217/429-0593 010009

Anthony Clark, 1857 E Lawrence St Decatur 62521-3046 217/428-1284 010010

William Faber Jr., 27 Montgomery Pl Decatur 62522-2654 217/422-5207 010011

Charles Hood Jr., 3005 Faries Parkway Decatur 62526 217 429-4559

David Bean, 10 Peggy Ann Dr Decatur 62521 217 428-0285 010024

Macoupin County

Deanna Taylor, 903 Page St Staunton 62088-1655 618/635-8376 Staunton !

Bettye Dragovich, 214 Cedar Ln Staunton 62088-1104 618/635-3764 Staunton 4

Robert Gretak, Sr., 504 Notter Ln Mount Olive 62069-2758 217/999-7327 Mt Olive 2

Renita Frizzo, 406 E 3rd South St Mount Olive 62069-2009 217/999-7950 Mt Olive 5

Mary Ann Scopel, 804 E Chestnut St Benld 62009-1133 217/835-2505 Cahokia 2

Jim Zirkelbach, 302 W Oak St Benld 62009-1553 217/835-4521 Caholia 5

Mary Alford Fanning, 29111 Benstead Rd Girard 62640-8587 217/627-2441 Nilwood 1

Mark Edwards, 1906 West South Girard 62640 217/627-3153 Girard 2

William Sharp, 404 S Church St Virden 62690-1607 217/965-5363 Virden 3

Don Stankoven, PO Box 4 Wilsonville 62093-0004 217/835-2030 Dorchester 2

Beverly Beyer, 200 E 2nd St Staunton 62088-2137 618/635-2618 Staunton 2

Dave Hall, 515 W 5th St Staunton 62088-1728 618/635-5306 Staunton 5

Mike Kostich, 4253 Bono Rd Staunton 62088-4234 217/999-4013 Mt Olive 3

Michael "Allan" Zippay, 310 W 3rd North St Mount Olive 62069-1217 217/999-6136 Mt Olive 6

Bob Sherman, 405 Dianna Dr Gillespie 62033-1954 217/839-3531 Cahokia

John "Mike" Robb, Sr., 350 High St Standard City 62640-9031 217/854-3606 Nilwood 3

Dan Fisher, 906 Clinton St Gillespie 62033-1327 217/839-2738 Gillespie 1

Greg Herbeck, 520 E Macoupin St Staunton 62088-1515 618/635-2728 Staunton 3

Edward Miller, 504 3rd St Mount Olive 62069-2716 217/999-3039 Mt Olive 1

Cheryl Reid, 8760 Redwood Rd Mount Olive 62069-2309 217/839-3679 Cahokia 1

Larry Boston, 23251 Route 108 Raymond 62560-6017 217/854-9860 Shaws Point

Kevin Nichelson, 302 N 1st St Girard 62640-1206 217/627-3648 Girard 1

David Hobson, 1033 N Noble St Virden 62690-1021 217/965-3253 Virden 2

James Goltz, 2746 Ness School Rd Bunker Hill 62014-2937 618/585-4400 Dorchester 1

Mike Mathis, 502 High St Gillespie 62033-1742 217/839-2821 Gillespie 2

Vickie Brown, 945 Alton St Gillespie 62033-3002 217/835-2484 Gillespie 3

Ruth Ann Pomatto, 206 Henrietta St Gillespie 62033-2119 217/839-2352 Gillespie 6

I. L. Bertinetti, 15228 Willow Dr Carlinville 62626-3913 217/854-5371 Carlinville 2

Robert "Tony" Wiggins, 131 E Buchanan St Carlinville 62626-1116 217/854-6126 Carlinville 5

Andrew Maner, 201 S Franklin St Bunker Hill 62014-1455 618/585-6705 Bunker Hill 3

Jackie Pollard, PO Box 23 Chesterfield 62630-0023 618/753-3007 Chesterfield

John Kelly, 7216 Red School Rd Gillespie 62033-3423 618/362-6494 Gillespie 4

Ken Snider, 15360 Deerfield Dr Gillespie 62033-3148 217/854-6430 Brushy Mound

Louis Duagherty, 15228 Willow Dr Carlinville 62626-3913 217/854-3565 Carlinville 3

Michael Hampton, 303 Minton St Carlinville 62626-1234 217/854-8822 Carlinville 6

Paul Ament, 406 E Morgan St Bunker Hill 62014-1120 618/585-3020 Bunker Hill 1

London Simmons, 173 Buckeye Ave Royal Lakes 62685-9408 618/836-7744 Hilyard

Kenneth Clark, 4038 Alpine Acres Ln Brighton 62012-2908 618/372-8967 Brighton 2

William Lowis, 8780 Route 111 Piasa 62079-2038 618/729-4174 Shipman 2

Bob Smith, 3123 Corral Ln Chesterfield 62630-3541 618/753-3384 Western Mound

Catherine Visintin, 705 Western Ave Gillespie 62033-1159 217/839-2573 Gillespie 5

Brad Demuzio, 6 Valley Ln Carlinville 62626-1451 217/854-5346 Carlinville 1

Raymond Bristow, 12922 Blooming Grove Rd Palmyra 62674-6415 217/436-2095 South Otter

Pam Monetti 7545 Brighton Bunker Hill Rd Bunker Hill 62014 618/278-4659 Bunker Hill 2

Wilma Cox, 10125 Cox Ln Plainview 62685-6592 618/836-5862 Polk

Paul "Gene" Luttrell, 162 N Pearl St Palmyra 62674-5820 217/436-2015 North Palmyra

John Farmer, PO Box 472 Brighton 62012-0472 618/372-3618 Brighton 3

Dale Darr, 2217 F S RD Medora 62063-2213 618/729-3795 Shipman 3

Madison County

Jim Augustine, PO Box 11 Livingston 62058-0011 618 637-2424 OLIVE 1

Mercer County

Talbert "Tab" Balmer, 1368 120th Ave., Joy, 61260, 582-2725, Millersburg.

Timothy Baugh, 109 1st St., Matherville, 61263, 754-8331, Preemption 2.

George Bridger, 301 Clay St., New Boston, 61272, 587-8304, New Boston.

Jim Childs, 102 NW 8th Ave., Aledo, 61231, 582-5409, Mercer 5.

Linda Fordham, 510 NE 5th St., Aledo, 61231, 582-7257, Mercer 1.

Michael Garber, 205 S. 5th Ave, New Windsor, 61465, 667-2393, Rivoli.

Gary Gregg, 2633 85th Ave., Viola, 61486, 596-2269, Greene 1.

Pete Guyton, 202 5th Ave., Sherrard, 61281, 593-2874, Richland Grove 1.

William Happ, 1446 170th St., Aledo, 61231, 372-8427, Perryton.

Maxine Henry, PO Box 272, 1012 E. Main St., Keithsburg, 61442, 374-2669, Keithsburg.

Andy King, 316 50th Ave., North Henderson, 61466, 464-5216, North Henderson.

Steve Lingafelter, 462 185th St., Aledo, 61231, Ohio Grove.

Dick Maynard, 407 SE 5th Ave., Aledo, 61231, 582-7210, Mercer 2

Rich Maynard Jr., 509 SW 2nd Ave., Aledo, 61231, 582-2167, Mercer 4.

Wayne McCombs, 1513 Lake Karl Dr., Sherrard, 61281, 593-2974, Richland Grove 3.

Dixie Monson, 1307 130th St., Joy, 61260, 584-4891, Duncan.

Katie Olson, 209 N. Main St., Alexis, 61412, 482-3440, Suez.

Monte Schell, 644 156th Ave., New Boston, 61272, 537-3255, Eliza.

Jerry Stead, PO Box 396, Viola, 61486, 596-2262, Greene 2.

Bud Strom, 203 Maple St., Box 16, Seaton, 61476, 221-7860, Abington.

Vernon Swearingen, 2163 State Highway 17, Aledo, 61231, 582-2878, Mercer 6.

Peggy Thompson, 2678 170th Ave., Sherrard, 61281, Preemption 1

McDonough County

Dale Cromer, 4520 E 700th St Plymouth 62367-2448 Bethel

Jeffrey Ralston, 330 E Monroe Blandinsville 61420 Blandinsville

Lee Trotter, 10457 N 700th Rd Macomb 61455-8074 Chalmers

David Peterson, 401 S Charles St Colchester 62326-1216 Colchester

Tim Frier, 14630 US Highway 67 Macomb 61455-8802 Emmet

Anna Galbraith, 15460 E 1400th St Macomb 61455-8710 Macomb

James Herndon, 318 Pine St Adair 61411-9452 New Salem

Chris Heaton, 168050 North 700th Rd Macomb 61455 Scotland

Larry Foulk, 311 East Bushnell Tennessee 62374 62 Tennessee

Phillip Johnson, 12895 N 2100th Rd Good Hope 61438-9361 Walnut Grove

John Miller, 227 Jana Rd Macomb 61455-1003 MC 1

Robert Cook, 151 Holden Dr Macomb 61455-1019 MC 2

Scott Canon, 833 N Lafayette St Apt 3 Macomb 61455-7338 MC 3

Darrel Cady, 1229 W Adams St Macomb 61455-1232 MC 4

Dana Walker 315 N Madison St Macomb 61455-1623 MC 5

Gregg Huston 1530 E Wheeler St Macomb 61455-1861 MC 6

Babs Lawyer 703 E Calhoun St Macomb 61455-1605 MC 7

Cathy O'Neal Couza 416 W Chase St Macomb 61455-2815 MC 8

Kathryn Harris 900 S Randolph St Macomb 61455-2918 MC 9

Martha Klems 50 Lake Michael Dr Macomb 61455-3437 MC 10

Tom Carper 620 W Piper St Macomb 61455-2063 MC 11

Eric Imhoff 1001 Derry Ln Macomb 61455-2618 MC 12

Montgomery County

Libby Chumley, 1169 Cips Tr Coffeen 62017 68 East Fork 1

Steven White, 2002 School St Hillsboro 62049-1645 68 East Fork 3

Stephen Voyles, 17139 IL RT 185 Coffeen 62017 68 East Fork 4

James Evans, PO Box 12 Fillmore 62032-0012 68 Fillmore

Stanley Casey, PO Box 771 Panama 62077-0771 68 Grisham 1

Sam Elizondo, 3141 IL RT 127 Hillsboro 62049 68 Grisham 2

Tim Fogle, 220 N Main St Hillsboro 62049-1127 68 Hillsboro 1

Amy Stewart, 643 Hickory St Hillsboro 62049-1005 68 Hillsboro 2

Geoffrey Springer, 410 W Tremont St Hillsboro 62049-1754 68 Hillsboro 3

Shane Huber, 630 Leva St Hillsboro 62049-1923 68 Hillsboro 4

Jim Moore, 1621 Seymour Ave Hillsboro 62049-2237 68 Hillsboro 5

Dickie Elam, 710 W Kinkead Rd Hillsboro 62049-2273 68 Hillsboro 6

Judy Keith Dalhaus, PO Box 414 Litchfield 62056-0414 68 N Litchfield 4

Ted Elizondo, 802 E Union Ave Litchfield 62056-1643 68 N Litchfield 5

Bonnie Branum, 22179 Horse Ave Fillmore 62032-2345 68 S Fillmore

Lamarr Young, 600 Seneca St Litchfield 62056-2446 68 S Litchfield 1

Anna Scheldt, 607 S Walnut St Litchfield 62056-2729 68 S Litchfield 2

Fred Jones, 206 W South St Litchfield 62056-2146 68 S Litchfield 3

Greg Williams, 4023 Old Litchfield Trl Litchfield 62056-4536 68 S Litchfield 5

Alfred Hand, 21307 N 13th Ave Fillmore 62032-2012 68 Witt 1

Kenneth, Davis 145 S 5th St Witt 62094-1235 68 Witt 2

Michael, Golitko PO Box 102 Witt 62094-0102 68 Witt 3

Pike County

Clay Laux, 46916 County Highway 10 Pearl 62361-2220 Pearl

Harold Booth, RR1 Box 180 Nebo 62355 Spring Creek

D Kay Conners, 507 West Quincy Pleasant Hill 62366 Pleasant Hill

Rock Island County
Stewart Adams, 3709 31st Ave., Rock Island, 61201, 793-4382, South Rock Island 8.

John Ahern, 1417 19th Ave., Silvis, 61282, 792-3866. Hampton 10.

Steve Ballard,

4515 11th Ave A., Moline, 61265, 764-3421, South Moline 22.

Leland Balmer, 1825 18th St., Moline; 61265, 764-3860, Moline 11.

Phil Banaszek,

4309 7th St., East Moline, 61244, 269-3301, South Moline 3.

Dorothy Barber, 24108 124th Ave W., No. 8, Illinois City, 61259, 791-7103, Drury.

Gabriel Barber III, 413 10th St., Rock Island, 61201, 786-1119, Rock Island 2.

Arlene Beiderbecke, 913 54th St., Moline, 61265, 762-8106, Moline 20.

Thomas Benson, 4506 7th Ave., Rock Island, 61201, 794-1915, Rock Island 14.

Michael Boland, (state representative and declared 17th District candidate) 3658 1st St., East Moline, 61244, 755-1172, South Moline 17.

Linda Boswell, 1209 18th Ave., Rock Island, 61201, 788-9295, Rock Island 5.

John Brandmeyer, 2501 20th Ave., Rock Island, 61201, 786-2896, South Rock Island 5.

John Brown, 736 17th St., Rock Island, 61201, 793-1392, Rock Island 4.

Richard Brunk, 1527 11th Ave., Moline, 61265, 764-3860, Moline 10.

William Byers, 1512 41st St., Rock Island, 61201, 793-4574. Rock Island 15.

John Call, 3520 26th Ave. B, Moline, 61265, 61201, 797-8588, South Moline 13.

Karen Calvillo, 2507 5 1/2 Ave., Rock Island, 61201, 793-5163, Rock Island 9.

Pete Caras, 2058 33rd St., Rock Island, 61201, 788-3524, South Rock Island 7.

Jim Cramblett, 1114 15th St., Silvis, 61282, 796-9537, Hampton 15.

Ted Davies, 4507 25th Ave., Rock Island, 61201, 786-6126, South Rock Island 10.

Alfred Decap, 9714 284th St. N., Hillsdale, 61257, 658-2140, Coe.

Ed Dejaynes, 941 14th Ave., East Moline, 61244, 755-4450, South Moline 2.

Paul Delcourt, 1312 42nd Ave., Rock Island, 61201, 793-4365, South Rock Island 14.

Virgil Dueysen, 4312 7th St., East Moline, 61244, 796-0254, South Moline 14.

Jan Kaye Erikson-Vroman, 3001 2nd St. Ln., Moline, 61265, 797-3611, Moline 5.

Glen Evans, 1604 12th St., Rock Island, 61201, Rock Island 3.

Patsy Fidlar, 306 4th St. S., Box 164, Cordova, 61242, 654-2678, Cordova.

Frank Fuhr, 8228 154th St. W., Taylor Ridge; 61284, 798-2142, Buffalo Prairie;

John Gianulis (Rock Island County Democratic Party chairman), 9226 78th Ave W., Box 95, Andalusia, 61232, 798-2623, Andalusia.

Kathy Harmon, 204 9th St. E., Milan, 61264, 529-2523, Blackhawk 2.

Helen Heiland, 2321 Kennedy Dr., East Moline, 61244, 755-0578, South Moline 1.

Wade Heinsen, 414 Docia St., No. 414, Hillsdale, 61257. 658-9030, Canoe Creek.

Dave Hendrickx, 514 18th Ave., Moline, 61265, 797-2371, Moline 3.

Mark Holtschult, 8603 Knoxville Rd. Trlr 8, Milan, 61264, 235-5904, Black Hawk 5.

Douglas House, 1724 85th Ave. W., Rock Island, 61201, 787-0970, Black Hawk 7.

Janis Hubbs, 9427 51st St. W., Milan, 61264, 787-3444, Black Hawk 4.

Dennis Jacobs, 3511 8th Street Ct., East Moline, 61244, 755-4322, South Moline 27.

Randy Jacobs, 3415 119th Avenue Ct. W., Milan, 61264, 787-1690, Bowling 1.

Geraldine James, 520 22nd St., Rock Island, 61201, 786-5062, Rock Island 7.

Donald Johnston (17th Congressional District state central committeman), 1108 23rd St., Moline, 61265, 797-3078, Moline 14.

Bill Jones, 750 26th St., East Moline, 61244, 755-3365, Hampton 13.

Donna Jungwirth, 2506 33rd Ave., Rock Island, 61201, 786-5819, South Rock Island 13.

Carla Kelly. 2001 28th St., Rock Island, 60201, 788-6769, South Rock Island 6.

James Kerr, 523 18th Ave., Rock Island, 61201, 786-4300, Rock Island 1.

John Kmetz, 1539 26th Ave., Moline, 764-9605, Moline 13.

Theresa Kurtenbach, 4711 28th Ave., Moline, 61265, South Moline 11.

Edwin Langdon, 1433 31st St., Rock Island, 61201, 788-9063, Rock Island 12.

Karen Leibovitz, 2222 190th St. Ct. N., East Moline, 61244, 496-9575, Hampton 9.

Mike Malmstrom, 5107 48th St., Moline, 61265, 764-9638, South Moline 19.

John Malvik, 13 Velie Dr., Moline, 61265, 797-9552, South Moline 8.

Virgil Mayberry, 559 22nd Ave., Rock Island, 61201, 786-6595, South Rock Island 1.

Richard McCarthy, 2106 16th St., Rock Island, 61201, 788-6435, South Rock Island 3.

Donna McWilliams, 2040 39th St., Rock Island, 61201, 786-0068, South Rock Island 9.

Steve Meersman, 4723 20th Ave., Moline, 61265, 764-2374, South Moline 4.

David Mier, 1604 12th St., Moline, 61265, 764-7236, South Moline 8.

Connie Mohr-Wright, 1520 29th St., Moline, 61265, 797-4335, South Moline 6.

Jose Moreno, 2617 4th St., East Moline, 61244, 755-6176, South Moline 15.

Patrick O'Brien, 624 10th St., Moline, 61265, 764-7956, Moline 6.

Janet Oltman, 505 3rd Ave., No. 95, Hampton, 61256, 755-0578, Hampton 17.

Mark Parr, 2152 23rd Ave., Rock Island, 61201, 793-4820, South Rock Island 4.

Harry Perez, 405 3rd St., Moline, 61265, 764-0373, Moline 1.

Phil Hare, (declared 17th District candidate) 3805 44th St., Rock Island, 61201, 786-3234, South Rock Island 11.

Dick Potter, 1136 25th St., Moline, 61265, 764-7213, Moline 14.

Thomas Rockwell, 514 W. 16th Ave., Coal Valley, 61240, 799-5812, Coal Valley 1.

Louis Shelangouski, 310 15th St., Box 135, Rapids City, 61278, 496-2337, Hampton 1.

Dawn Shelton, 436 12th St., Silvis, 61282, 755-8130. Hampton 6.

Bruce Stickwell, 3415 4th St. W, Milan, 61264, 787-2605, Black Hawk 3.

Jeffrey Stulir, 364 33rd Ave. Ct., East Moline, 61244, 755-3030. South Moline 16.

Charles Tague, 305 Barber Creek Rd., Port Byron, 61275, 523-2977, Port Byron.

Crotis Teague, 1328 5th Ave., East Moline, 61244, 755-0599, Hampton 3.

Vince Thomas, 1000 21st St., Rock Island, 61201, 786-6944, Rock Island 8.

Richard Vanraes, 160 16th Ave., Moline, 61265, 764-3406, Moline 2.

Sue Vroman, 13101 120th Ave. W., Taylor Ridge, 61284, 795-1638, Edgington 1.

Quintin Waterman, 1606 116th Ave., Milan, 61264, 787-0157, Bowling 2.

Karen Williams, 852 19th St., Rock Island, 61201, 788-7594, Rock Island 6.

Arthur Winstein, 10 Lighthouse Ln., Hampton, 61256, 781-2351. Hampton 2.

Randy Wlaskolich, 2528 58th Ave. W., Milan, 61264, 787-6284, Black Hawk 1.

John Woods, 1905 9th St., Rock Island, 61201, 793-6205, South Rock Island 2.


Sangamon County

George Brown, 408 N 7th St Auburn 62615-1124 217/438-3162 Auborn 2

Bryan Tobin, 213 E Elm Box 164 Thayer 62689 Auburn 5

Erskine, Route 1200 E Monroe St Springfield 62703-1223 217/522-1230 Capital 3

James Speis, 7628 Wentworth Dr Springfield 62711-6774 Capital 20

Cheryl Johnson, 433 Jackson Pkwy Springfield 62704-1923 217/753-3154 Capital 32

Todd Renfrow, 5008 Blackwolf Rd Springfield 62711-7864 217/787-5526 Capital 38

Tom Schanzle-Haskins, 1130 Williams Blvd Springfield 62704-2833 217/787-1705 Capital 45

Neil Calderon, 704 W Woodland Ave Springfield 62704-2837 217/528-3481 Capital 46

Marvin Miller, 1809 Honeysuckle Dr Springfield 62703-5626 217/522-6760 Capital 48

Leonard Shanklin, 1014 Knoll Pointe Springfield 62703-6400 217/522-1723 Capital 78

Charles Lockhart, 1525 N Patton St Springfield 62702-2442 217/528-7447 Capital 90

Brian Moore, 817 S Macarthur Blvd Springfield 62704-2432 217/793-4082 Capital 93

Ted Rucker, 517 Williams St Springfield 62704-2856 Capital 94

Caroline Petefish, 2704 Cheshire Rd Springfield 62703-4443 217/585-2998 Capital 131

Malinda Ajello, 528 Gatlinburg Dr Chatham 62629-2001 217/483-6379 Chatham 6

Thomas Donelan, 601 S Oaklane Rd Springfield 62712-6576 217/523-0854 Clearlake 2

Rob Mehan, 904 E Lincoln St Riverton 62561-8011 217/629-8701 Clearlake 6

Duane Cutright, PO Box 417 Illiopolis 62539-0417 217/725-5614 Illiopolis 1

Bob McNally, 1532 W Jerome Ave Springfield 62704-4808 217/121-7241 Woodside 16

Shelby County

Kenny Barr, RR 1 Box 16 Herrick 62431-9595 618/487-5937 Herrick

Robert Simpson, RR 1 Box 105 Tower Hill 62571-9728 217/567-3115 Cold Spring

Warren County

Steven Purchase, 1386 200th Ave Monmouth 61462-9206 Coldbrook

Dan Flaherty, 1294 260th Ave Alexis 61412-9170 Kelly

David Noel, 714 N D St Monmouth 61462-1129 Monmouth 6

Walter Blue, 800 S A St Monmouth 61462-2600 Monmouth 8

James Vanfleet, 209 South Alexander Alexis 61412 Alexis 1

Charles Rogers, 2729 US Highway 67 Alexis 61412-9151 Gerlaw 2

Whiteside County

Donald Blair, 14219 Blue Goose Rd., Sterling, 61081, (815) 772-2695, Hopkins 2.

Jose Cavazos, 508 Oak Ave., Sterling, 61081, (815) 535-0352, Sterling 14.

Enrique Cavazos, 304 E. 7th St., Rock Falls, 61071, (815) 564-0746, Coloma 5.

Ross Dill, 1308 1st Ave., Sterling, 61081, (815) 625-9250, Sterling 5.

James Duffy, 1841 4th Ave., Apt. A, Sterling, 61081, (815) 625-2239, Sterling 12.

Kent McNeill, 1710 18th Ave., Sterling, 61081, (815) 625-1774, Sterling 16.

Roland Mose, PO Box 526, 619 11th St., Erie, 61250, 659-2531, Erie 1

Lyle Nafgtzer, PO Box 232, 802 S. Cherry St., Albany, 61230, 887-4854, Albany

Terry Thorpe, 706 7th Ave., Erie, 61250, 659-2002, Erie 2

Jack Trent, 11275 Black Rd., Fenton, 61251, (815) 778-4434, Fenton.

Frederick Turk, 3301 A St., Rock Falls, 61071, (815) 625-4657, Coloma 9.
---------------------

The following stories appeared in the D/A after editorial board sessions.

Mike Boland

Phil Hare

Rob Mellon

Mark Schwiebert

Amy Stockwell

John Sullivan

Posted by jcb at April 27, 2006 08:00 PM

Comments

I am an appointed committeeperson and will give my vote to the chairman. Don't forget about us the appointed in this process.

Posted by: Anonymous at April 27, 2006 10:22 PM

Why don't you place your home adress and telephone number and all the other blog owners on a list of people in the blog world. That way we could bother you.

Posted by: Anonymous at April 28, 2006 09:03 AM

Bother? These are precint committeemen, ELECTED OFFICIALS. Don't want to be bothered? Don't be a committeeman!

Posted by: Huck Finn at April 28, 2006 11:34 AM

There election and appountment is a party function and not a public function.

Posted by: JUDGESTAR at April 28, 2006 12:38 PM

Yes, sir, MY PARTY. And I'll be calling!

Posted by: Huck Finn at April 28, 2006 02:08 PM

"appountment"

I see Norm Crosby has arisen from the grave and taken up a new stage and comedy act.

Posted by: LMAO at April 28, 2006 05:10 PM

Isn't the Rock Island precinct committeeperson Lauren Boswell, not Linda Boswell?

Posted by: Marg at May 11, 2006 11:04 AM